Wyłącz autopilota i żyj świadomie
Dan Gilbert z Harvardu określił, że przez 47% czasu w ciągu dnia jesteśmy w trybie autopilota. Będąc w nim, działamy w sposób nieświadomy, instynktowny i odruchowy - jest to nasz tryb domyślny. Choć w większości przypadków jest on bardzo pomocny np. podczas mycia zębów lub jazdy samochodem, to gdy przychodzi do podejmowania decyzji i budowania relacji bywa bardzo kłopotliwy.
Świadome życie i podejmowanie wyborów, to proces, którego można się nauczyć. Uważność, bycie „tu i teraz”, odczuwanie, słuchanie, smakowanie, to tylko część składników potrzebnych do świadomego przeżywania swojego życia. Nasz mózg ma jednak tendencję do chodzenia na łatwiznę i automatyzacji czynności. Dlatego świadomość trzeba praktykować każdego dnia, poprzez uważne wykonywanie drobnych czynności.
Chcesz żyć pełniej? Chcesz cieszyć się życiem? Podejmij siedmiodniowe wyzwanie i zacznij żyć bardziej! Oto trzy ćwiczenia, które pomogą Ci rozpocząć transformację. Wykonuj je codziennie przez siedem dni i poczuj różnice.
Ćwiczenie 1: Świadome jedzenie
Zjedz jeden posiłek dziennie w pełni świadomie. Co to znaczy w praktyce? Zacznij od dokładnego przyjrzenia się swojemu posiłkowi. Niezależnie czy jest to tylko owoc, czy wykwintny obiad. Zauważ kolory, strukturę i kształt, tego co będziesz spożywać. Następnie, powąchaj swój posiłek. Tak, powąchaj swój posiłek! Postaraj się rozpoznać jak najwięcej zapachów. Pomoże Ci w tym zamknięcie oczu.
Po obejrzeniu i obwąchaniu, spróbuj swojego posiłku, dokładnie przeżuwając każdą porcję włożoną do ust. Gryź powoli, eksperymentuj, sprawdź jakie smaki wyczuwasz daną częścią języka. Jedz bardzo uważnie, dając sobie czas na kontemplacje wyglądu, zapachu, smaku, a nawet dźwięku. Poczuj, jak zmieni się smak twojego posiłku, gdy będziesz go spożywać w pełni świadomie.
Ćwiczenie 2: Świadome słuchanie
Często podczas rozmowy z drugim człowiekiem jesteśmy tak przejęci, tym co mamy do powiedzenia, że w ogóle nie słuchamy naszego rozmówcy. Czekamy tylko, aż zabraknie mu powietrza, abyśmy mogli zacząć mówić. A gdyby tak, to zmienić? Co możesz zyskać, a co stracić? Sprawdź to!
Codziennie, podczas wybranej rozmowy dokładnie słuchaj swojego rozmówcy. Skup się na tym co on/ona mówi. Nie myśl o niczym innym. Dodatkowo nim odpowiesz daj sobie 1-2 sekundy ciszy/pauzy. To niesamowite jak ten prosty zabieg zmienia jakość konwersacji! Twój rozmówca będzie czuł, że naprawdę go słuchasz i rozważasz jego słowa.
Ćwiczenie 3: Świadomy oddech
Czy wiesz, że kilkukrotnie podczas każdego dnia przestajesz oddychać? Naprawdę! Zazwyczaj zdarza się to, gdy się na czymś bardzo skupiasz lub stresujesz. Tymczasem oddech daje nie tylko życie i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ale może również być elementem relaksacji, odpoczynku, a nawet leczenia.
Oddychaj świadomie przez 5 minut. Możesz zrobić sobie przerwę i medytować, ale nie jest to konieczne. Ja często wykonuję ćwiczenia oddechowe podczas jazdy autem lub w trakcie pracy przy komputerze.
Zacznij od 2-3 westchnień. Powoli nabierz powietrze do płuc (dużo więcej niż zwykle), a następnie dość szybko je wypuść. Zrób to w taki sposób, aby poczuć ulgę w klatce piersiowej. Następnie zacznij świadomie oddychać. Nie zmuszaj się do nabierania jak najwięcej powietrza. Oddychaj swobodonie, naturalnie. Zadbaj o to, aby pracowała zarówno twoja przepona, jak i klatka piersiowa. Niech wydech trwa równie długo, co wdech. Jeżeli poczujesz potrzebę kolejnego westchnięcia, to zrób to. Może też Cię najść ochota na ziewanie.
Zadbaj o coś, co będzie Ci przypominać o codziennych ćwiczeniach. Siedem dni, a kto wie, co odkryjesz podczas codziennych ćwiczeń uważności.
Życzę Ci powodzenia i zachęcam do praktyki!
Adam